Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX10: vítězný nováček

27.4.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Na test fotoaparátu Samsung NX10 jste jistě netrpělivě čekali. A dočkali jste se. Dnes se tedy podíváme na to, jak fotí tento kompakt s rozlišením téměř 15 megapixelů, AMOLED displejem a objektivy 18-55 mm OIS a 30 mm F2 pancake.
Test kompaktu Samsung NX10 s výměnnými objektivy už máme za sebou. Závěr jste si již každý nejspíš vytvořil sám, nicméně zrekapitulujme si všechny důležité poznatky. Fotoaparát je s ohledem na velký APS-C snímač překvapivě lehký a malý, platí to zejména pro verzi s pancake objektivem, kde se docela bez problémů vejde i do kapsy. Výhodou je grip a hlavně integrovaný hledáček. Ten konkurence nemá a pokud ano, za tučný příplatek. A ty fotoaparáty, které jej mají integrovaný, jsou zas poměrně velké (mluvíme zde o Panasonicu G1/GH1, konkurencí Samsungu NX10 vidím v Panasonicu GF1 a Olympusech E-P1/E-P2/E-PL1). Takže zde NX10 vyhrává, jde o nejmenší fotoaparát tohoto typu s hledáčkem.

Ačkoli je jeho rozlišení 640×480 pixelů, Samsung plně nevyužil jeho schopnosti. Když zvládne v 1,5MPx rozlišení sekvenční snímání s 30 fps, proč neumí posílat pořádných 640×480 pixelů i na EVF a displej? Problém je v tom, že obraz je více kostičkovaný, než by bylo záhodno. Přitom vyfocený snímek se na displeji ukazuje už v plné kráse. Jde to krásně vidět při komponování, kdy je náhled obrazu kostičkovaný, ale vyfocený snímek už je plně ostrý. Výsledek je ten, že jak na EVF, tak i na AMOLED displeji je obraz ostřejší než u běžných kompaktů, ale kvalit 1,4MPx hledáčků konkurence ani zdaleka nedosahuje. Manuální ostření je tak trochu těžší a vylepšit by ho mohlo i větší zvětšení náhledu. Pouze 2× zvětšení mi přijde nedostatečné.

Hledáček se automaticky zapne při přiblížení oka k němu, což je neskutečně návykové a opravdu dobré. AMOLED displej má krásně ostrý obraz, velkou úhlopříčku a vynikající pozorovací úhly. Pokud máte displej čistý, je pozorovatelnost na slunci dobrá. Pokud je ale trošku špinavý, pozorovatelnost naopak klesá a je spíše ještě horší než u LCD. Je tedy dobré jej uchovávat v co nejlepší čistotě, pak si jej náležitě využijete. Oba testované objektivy (18-55 mm F3,5-5,6 OIS i 30 mm F2 pancake) podporují manuální ostření, které je elektronické, ale s výborně nastavenou vazbou a navíc se přední člen neotáčí, což majitelé filtrů zajisté uvítají s nadšením.

Ovládání fotoaparátu je příjemné, zvláště, když si na něj zvyknete. Výtku mám k trochu zvláštně organizovanému ovládání hlavního i rychlého menu, kde nefunguje "rozklik" pravým tlačítkem. Ostření patří k těm rychlejším, nicméně umím si představit i lepší výsledky. Zoomovací objektiv je dostatečně rychlý, pancake je na tom trochu hůř. Úspěšnost ostření v noci je průměrná u 18-55mm objektivu, zatímco pancake díky světelnosti F2 ostří bez problémů. Objektivy nerady ostří na svou nejkratší zaostřitelnou vzdálenost (občas rovinu ostrosti musí trochu honit, než ji najdou), na delší vzdálenost ostří v pohodě. Makro není ani u jednoho příliš dobré.




Ocenění TREFA získává Samsung NX10
za kvalitní snímky, nadprůměrné objektivy a příznivý poměr ceny a výkonu. Logo ocenění je ke stažení zde.


Rozsahy expozičních nastavení jsou bohaté, světelnost obou objektivů patří k těm lepším. F2 u pancake je návyková a 18-55mm objektiv sice má tradičních F3,5-5,6, ale s jedním z nejlepších průběhů. Obecně objektivy jsou překvapivě kvalitní. Je až s podivem, že společnosti jako např. Canon s dlouholetou historií mají nepřesvědčivé 18-55mm "seťáky" a Samsung si přijde a v podstatě na první pokus si udělá takový skvost. Ostrost obrazu je v celém rozsahu ohnisek velmi dobrá, chromatická aberace je jen mírným problémem (a to pouze na nejširším ohnisku s nízkými clonami), vinětaci jsem prakticky vůbec nezaznamenal, rohy jsou prakticky vždy dostatečně ostré (výjimkou je tradičně ostření na krátkou vzdálenost).

Problémem 18-55mm objektivu je pouze silné sférické zkreslení a rovněž poněkud znatelné poduškovité zkreslení na nejdelším ohnisku. Pancake je pak ještě lepší. Zkreslení je výrazně slabší, chromatická aberace téměř neznámý pojem, vinětace se nekonala, odlesky jsou jen výjimečně. 18-55mm objektiv pak na odlesky netrpí téměř vůbec. Příjemně mě překvapila výdrž na baterie. Li-Ion akumulátor totiž skutečně vydrží udávaných 400 snímků a je schopen se přiblížit až k hodnotě 500. To je s ohledem na konkurenci dobrý výsledek.

Videosekvence mě ale příliš nepřesvědčily. Samy o sobě jsou velmi ostré a kvalitní, navíc i přes HD rozlišení 1280×720 pixelů mají velmi nízký datový tok a nezaberou příliš místa na kartě. Problémem je rolling shutter efekt, kvůli němuž vypadají videosekvence docela roztřeseně. Průběžné ostření je nutno při každé videosekvenci ručně zapínat (i když u firmwaru 1.0.5 by to mělo být údajně už automatické), ostření je ale rychlé, u 30mm objektivu může být i manuální. Jen by nemuselo až tak moc přeostřovat (při hledání správné roviny zaostření občas obraz až moc rozmaže). Trochu nepříjemná je i prodleva mezi stiskem tlačítka nahrávání a skutečným začátkem. Naopak zajímavá je možnost ztmavení začátku a konce videoklipu.

Konečně bych se také mohl zmínit o kvalitě obrazu. Ta je dobrá, zejména v RAWu. JPEGy jsou totiž zbytečně zatíženy poněkud nelogickým doostřováním, které ze snímku bez šumu nějak zázračně vydoluje šum projevující se v ustřelených pixelech. Řešením je fotit do RAWu, nebo alespoň stáhnout doostřování tak na hodnotu -2. Snímky mají trochu více barevného šumu, než by se mi líbilo, ale oproti Micro Four Thirds jsou o trochu lepší (méně zahalené, ostřejší). Nevěřte však AMOLED displeji, ten šum dost zvýrazňuje, fotografie jsou ve skutečnosti o něco lepší.

Druhou vážnější chybou po nevyužití potenciálu vysokého rozlišení hledáčku je snímání do RAWu. Při ukládání snímku je sice možné fotit dále, ale není možné procházet menu a cokoli nastavovat. Je pochopitelné, že nelze prohlížet fotky, které se teprve ukládají, ale menu by jistě mohlo jít zobrazit. Nicméně toto by stejně jako obraz na EVF mohlo jít vyřešit novým firmwarem.

Ve výsledku je jasné, že se nový Samsung NX10 povedl. Příjemný fotoaparát s oběma vynikajícími objektivy je nově až do 30. května v zaváděcí akci a k dispozici za 17 tisíc včetně DPH. Otázkou samozřejmě zůstává, za kolik se tento set bude nabízet od června. Pokud byste chtěli konkurenční přístroj Micro Four Thirds (menší "kapesní" verze) vybavit hledáčkem a pancake objektivem i základním zoomem, museli byste sáhnout asi pro 30 tisíc Kč. Samsung tak kombinuje malé rozměry, lepší kvalitu fotografií i větší zábavu z focení zejména díky integrovanému hledáčku.

Kdybych si měl osobně kupovat kompakt s výměnnými objektivy, sáhnul bych asi po testovaném setu Samsung NX10 s 18-55mm a 30mm objektivem. Focení s fotoaparátem mě hodně bavilo a brával jsem jej ven s sebou i po dofocení všech nutných venkovních fotografií pro recenzi při testování jiného přístroje jen proto, že jsem se na focení s NX10 i přes pár jejích nedostatků vždy hodně těšil. I to je důvod k udělení naší ceny TREFA.


Integrovaný EVF hledáček s automatickým zapínáním
Nevyužitý potenciál vysokého rozlišení EVF a AMOLED
Vysoce nadprůměrně kvalitní objektivy
Focení do RAWu blokuje menu
Vysoká výdrž na akumulátor
Občas trochu náladový autofokus
Dobrá kvalita obrazu (především v RAWu)
Rolling shutter efekt u videosekvencí
Nízká cena (platí pro akci do 30.5.2010)
Zbytečné doostřování v JPEG zvyšuje šum
Malé rozměry i hmotnost
Ikona Odkaz na databázi
Bohaté možnosti nastavení (např. vyvážení bílé)
Ikona Odkaz na databázi
Nadprůměrné výsledky v protisvětle
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 17 000 Kč s DPH


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Samsung NX10 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>



Za zapůjčení fotoaparátu Samsung NX10 děkujeme Samsungu.

Fotoaparát Samsung NX10 a široký výběr dalších produktů naleznete na www.fotoskoda.cz.




Vývoj ceny testovaného produktu:


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.